Něco málo o vších

Když se o nich napíše, že to jsou paraziti, není to vůbec žádná lež. Vši totiž parazitují na těle savců, v našem případě člověku a živí se jeho krví. Jen v České republice se vyskytuje na 26 druhů tohoto hmyzu. Pokud se Vám nebo rodinnému příslušníkovi vyskytnou ve vlasech, není to žádná sláva. Nejen, že to velmi svědí, ale hrozí možnost přenesení na další členy rodiny. Většinou vši postihují děti ve školkách nebo školách. Na odvšivení a proti hnidám se používali a používají různé přípravky. Kdysi to byla hlavně octová voda, petrolej nebo úplné oholení vlasového porostu postiženého. Ano, zrovna šetrné to opravdu nebylo. Doba pokročila a nyní je možné se tohoto parazita se zbavit i jinak. Jak tedy na to?
larva vši.jpg 
 

Zakročte rázně a rychle, hřeben a šampon nepomohou

 
Pokud si myslíte, že se vší zbavíte pomocí hřebene a šamponu, jste na velkém omylu. Samice totiž začíná klást vajíčka neboli hnidy hned po kopulaci. Ty k vlasu lepí pomoci bílkovinného lepidla. Díky tomu je nemožné vajíčka vyčesat nebo vymýt klasickým šamponem. Nejprve vyzkoušejte odvšivovací šampony. Ty kvalitní najdete v kterékoliv lékárně. Zde Vám také rádi vše vysvětlí a poradí. Nemusíte se stydět. Je to nemoc jako každá jiná. Druhé odvšivení by mělo proběhnout za týden. A to z důvodu likvidace přeživších hnid a vylíhlých larev. Určitě nepoužívejte petrolej nebo výrobky pro psy. Mohou vyvolat alergickou reakci, které mohou doprovázet nebezpečné zdravotní komplikace.
 

Co dělat pokud přípravek nezabere?

 
Škála přípravků proti vším je opravdu velká. Proto je možné, že zrovna ten, který jste vybrali, má už hmyz odolnost. Stačí si pořídit jiný a proces znova opakovat. Je také možné, že jste odvšivení neprovedli dle postupu. Vždy si důkladně čtěte příbalový leták u výrobku. Vajíček se také nezbavíte jen přípravky. Je potřeba je odstranit manuálně rukou z vlasů. Úspěch totiž souvisí s důsledností.
malá zrzka.jpg 

Existuje prevence?

 
Prevence bohužel zatím neexistuje. Je důležité vlasy častěji kontrolovat a vyčesávat v době kdy je vyšší možnost výskytu vší. Je také důležité si uvědomit, že tento parazit se dokáže udržet živý až čtyřiadvacet hodin na nábytku, oblečení nebo ložním prádle. Pokud se tedy u Vás objeví, vše vyperte při vysokých teplotách a dezinfikujte hřebeny. Hlavně vždy zakročte hned. V dnešní době existují už velmi kvalitní výrobky na zbavení tohoto hmyzu, které jsou šetrné i k dětské pokožce.