Děti jsou často o krok napřed před rodiči. Děti už od malinka umí vyhledávat na internetu, pouštět si videa z youtube či jiných portálů, hrají hry, mají facebook. Na rozdíl od rodičů, kteří často sice s počítačem a internetem umí, ale v dětství pro ně nebyla přirozená, se v prostředí počítačů a internetu pohybují již od narození. Pokud chcete, aby děti uměly s počítačem a s internetem pracovat, ale zároveň, aby se chránily a nenaletěly podvodníkům, musíte se jim věnovat a jejich aktivitu na internetu sledovat.
1. Vysvětlete dětem co to vůbec internet je a k čemu se používá. Že se nejedná pouze o nástroj pro zábavu a pobavení ale, že je především užitečný a využívá se jako komunikační nástroj a zdroj informací. Děti se totiž musí jako prvně naučit to, že internet není jen pro zábavu.
2. Naučte děti zásady používání internetu. Zásady zní: nedávat nikomu telefon ani adresu, fotografie, udržovat si v tajnosti hesla, neodpovídej na neslušné či vulgární zprávy, nedomlouvej se přes internet na schůzku, pokud tě obsah internetu šokuje, pak odejdi ze stránky a řekni to někomu dospělému, neotevírej emaily z cizí adresy a s pravopisnými chybami, nevěř všemu, co na internetu najdeš, pokud se s někým nechceš bavit, pak se nebav.
3. Zakažte stránky, které nejsou vhodné pro děti a které dětem nechcete dovolit. Návod najdete na internetu, samozřejmě se to dá obejít, ale není to zrovna jednoduché, takže většina dětí to prostě neobejde.
4. Dohlížejte na aktivitu dítěte na internetu. Děti samozřejmě láká trochu podvádět a mohou ignorovat zásady bezpečného používání internetu. Nejjednodušší je kontrolovat aktivitu dětí na internetu, prostě zkontrolovat historii prohlížeče, domluvte se s dítkem, že vám ukáže email, sociální sítě… Samozřejmě jde o domluvu s dítkem, ale snažte se dětem vysvětlit, že se o ně jenom bojíte.