Udržet v bazénu čistou vodu vyžaduje nejen určité úsilí, ale zejména znalosti. Ze všeho nejdůležitější je pochopit většinu souvislostí, ke kterým uvnitř nádrže dochází, a také jejich příčiny. Jakmile obsáhnete teorii, půjde vše snáz.
V první řadě se váš bazén neobejde bez filtrace, ta zajišťuje odchyt mechanických nečistot buď pomocí papírové kartuše, nebo křemičitého písku. Bazénová voda je také vhodným médiem pro výskyt a rozmnožování různých patogenů a podobně, jako je tomu v úpravnách pitné vody, se voda v nádrži na koupání desinfikuje s využitím chlornanu sodného, chlorováním pomocí elektrolytického rozkladu slané vody, anebo jinými způsoby, např. UV lampou či aktivním kyslíkem.
Velký význam má u každého bazénu i bazénový vysavač. I přes veškerou péči o bazénovou vodu, její desinfekci a filtrování, se část nečistot usadí na dně, kde začne působit rozkladný proces a voda se postupně stává kontaminovanou bakteriemi, řasami a dalšími mikroorganismy. Vysavače si dovedou poradit i se silnějšími nánosy nečistot na bazénovém dně a na vás pouze je, jakému typu dáte přednost.
Nejsofistikovanějšími systémy jsou robotické vysavače, pracují samočinně, bez lidského dohledu, disponují vlastním počítačem, filtračním okruhem a mechanickým pohonem. Patří však zároveň k nejdražším výrobkům na trhu v této kategorii. Jistým kompromisem mezi vaším časem a pracovním úsilím a mezi samočinným vysáváním nečistot je poloautomatický stroj. Ten provádí po dně sice pouze nahodilý pohyb, ale rovněž se jej nemusíte vůbec všímat.
Poslední kategorií vysavačů bazénového dna jsou ruční nástavce na teleskopickou tyč. Ty sice musíme obsluhovat vlastními silami, ale jejich pořízení nás vyjde jen na pár stovek, což rozhodně nezruinuje rodinný rozpočet. Další výhodou je tělesný pohyb, který rozhodně žádnému zdravému člověku neuškodí.