Ti z vás, kteří pamatují dobu reálného socialismu, si možná vybaví, jak lidé tehdy vyráběli doma, doslova na koleně, vše, co nebylo k mání v obchodech. Začalo se tomu přezdívat „kutilství“ a tento trend se také stal předlohou pro některé české filmy, jež vtipnou satirou na tuto situaci poukazovaly.
Lidé si pomalu, ale jistě zvykali na to, že si mohou doma vytvářet svůj vlastní svět zednických, truhlářských, elektrikářských či instalatérských prací, a kdo to nezvládal sám, byli k dispozici meloucháři, kteří si tímto způsobem přivydělávali. Do kutilských prací patřily i výkopové práce. Vzít do ruky krumpáč a rýč se zdálo snadné, ale to je jen pouhá teorie.
Výkopové práce nejsou pro každého
Potřebujete značný fyzický fond – pokud potřebujete vykopat několik otvorů pro vysazování mladých stromků, nebude to zas tak obtížné, ale je-li před vámi větší zakázka, např. stavba plotu, zídky, přístřešku, altánu či pergoly s terasou, pak vás to může fyzicky značně vyčerpat. Kdo není zvyklý na tento druh pohybu, tedy velmi svérázný druh fyzické práce, může i onemocnět nebo utrpět úraz.
Mohou vás zastihnout neočekávané komplikace – výkopové práce v Praze jdou relativně dobře od ruky, pokud je zemina měkká, např. ve formě ornice. Ne všude ale takové podloží je, někde narazíte na tvrdé jíly, jinde na kameny, stavební navážku a sutiny, železobetonové zdivo, a tehdy pak nemáte situaci zcela pod kontrolou a vše se vám začne značně komplikovat.
Nemáte na tuto práci čas – dalším důvodem, proč si objednat výkopové práce, je nedostatek času. Možná byste si poradili sami, ale vykopat základovou rýhu pro oplocení celého pozemku anebo připravit terén pro základovou desku zahradního domku obnáší několik pracovních dnů, a tolik volného času nemáte k dispozici, zvláště když na výstavbu hodně spěcháte.