Když se staví dům, neznamená to automaticky jenom to, že se vybudují základy, postaví se stěny, které se omítnou, zastřeší se to a tím to skončí. Jistě, i takové domy dokážou svým majitelům poskytnout obvyklé služby, i v takových lze vést spokojený život, ale v dnešní době, kdy už jsou možnosti volby velké, ne-li pomalu neomezené, by se člověk neměl spokojovat jenom s takovou jednoduchostí, s něčím, co se u nás stavělo už za dob minula a co má tedy v podstatě kdekdo. Dnes už se dá a také má brát v potaz i estetické hledisko.
Domy by tedy už dnes neměly být jeden jako druhý. Každý by měl být aspoň minimálně jedinečný, každý by měl trochu jinak vypadat. A když říkám jinak, myslím pochopitelně lépe. Každý z nás by si měl postavit to, co nejlépe odpovídá jeho vkusu a co současně vzbudí závist v těch ostatních, návštěvnících i náhodných kolemjdoucích.
Takové dokonalosti a jedinečnosti domu lze dosáhnout různými způsoby. Rozhodně se nedá právě doporučovat takzvané ‚podnikatelské baroko‘, tedy budovy natolik excentrické, až to šok či odpor vzbuzuje. A doporučit lze naopak aspoň částečné využití kamenných prvků.
Kámen je tradiční přírodní materiál, který ani dnes, kdy máme v oblasti stavebních materiálů bohatý výběr, neztratil na významu, a který se těší setrvalé popularitě. Mít někde třeba kamennou dlažbu, kamenný obklad soklu nebo vnitřku i vnějšku stěn, kamennou zídku nebo něco podobného není rozhodně na škodu. A už vůbec to nesvědčí o tom, že by člověk neměl na cihly a musel tak někde zadarmo posbírat na stavbu kamení.
Kámen je totiž materiál kvalitní a také krásný. A vzhledem k tomu, v kolika druzích se nabízí a ke kolika účelům může být tento uzpůsobený, jde o něco, co se určitě hodí nejednomu z majitelů nemovitostí.
Vždyť uznejte sami. Co vypadá líp? Budova z betonových panelů nebo z přírodního kamene?